Výběr dětské obuvi - moje postřehy a tipy
Výběr dětské obuvi před začátkem nového školního roku je u mnohých rodičů dětí předškolního věku velkým tématem. Aby také ne, když je vhodnost či nevhodnost obuvi důležitá pro postavení nohy, klenbu, držení těla, pohodlí dítěte a také má vliv na rozvoj samostatnosti v rámci sebeobsluhy dítěte.
V tomto článku
se zaměříme na výběr obuvi z praktického hlediska. Prosím - vždy berte
ohledy na to, že každý jsme jiný - i naše chodidla mohou být různá, stejně tak
jsou různé i děti - co jednomu dítěti může vyhovovat, nemusí vyhovovat druhému.
- obuv do vnitřních prostor - papuče/přezůvky
- obuv
na ven -
tenisky/botasky, zimní obuv, gumáky
U obou skupin dětské obuvi hraje při výběru a nošení roli především:
- tvar, šířka, provedení a zpracování, materiál, cena, váha, líbivý design, možnost vyzkoušení si obuvi vs. objednání přes internet, případně další - specifičtější požadavky, např. obuv šitá na míru, barefoot, veganská značka aj.
Ad a) Dětská obuv do vnitřních prostor
Ne každý doma nosí
papuče. Někdo chodí celoročně bos, v jiné domácnosti se chodí
v ponožkách. Při vstupu do nového prostředí jsou přezůvky/papuče pro dítko
obvyklou položkou na seznamu. Ti, kteří využívají papuče doma, mohou být malinko
"ve výhodě", jelikož již mají zkušenosti s konkrétní značkou, tvarem,
provedením,... nicméně domácí prostředí je trochu jiné a trochu jinak
frekventované, nežli prostor obývaný skupinou dětí (kolektiv). Právě proto doporučuji zcela uzavřenou nebo částečně neuzavřenou (větratelnou), dobře padnoucí obuv, ve které se dítě bude
cítit dobře a v ideálním případě (je potřeba brát ohledy na věk dítěte)
přizpůsobit obslužnost boty aktuálním schopnostem a věku dítěte. Zkrátka vhodné je, pokud si dítě papučky zvládne nasadit samo,
případně s drobnou dopomocí.
Pokud je obuv nevhodně zvolena, může pak docházet k situacím, kdy dítě - byť se snaží, není schopno papučku zapnout. Občas jsem se s tímto setkala u papuček, které sice velikostně byly určeny menším dětem, avšak systém zapínání na přezku byl jednak těžko manipulovatelný a když řemínek u přezůvky vyjel, i dospělý jedinec měl někdy problém jej dát zpět na své místo, natož tříleté dítě.
Ad b) Dětská obuv na ven
Obecně se u dětí doporučuje uzavřená a pevná obuv. Za sebe mohu říci, že je to nejen praktické, ale navíc i bezpečné. Přece jen je něco trochu jiného jít na rodinnou procházku parkem v letních sandálkách a něco zcela jiného, když děti na procházce někdy chodí po chodníku, jindy jsou na pískovišti, na koloběžkách, hrají si a běhají a je jich tam velká kupa :). Otevřená obuv může být v teplých dnech příjemná, avšak pokud se pro ni rozhodnete, je vhodné, aby v ní nebylo možné zkopnutí si prstíků (tj. část boty, kde jsou prsty, by měla být kryta.) Do kolektivu dětí (za mě), rozhodně ne nazouváky (ani tzv. crocs, která se sice poměrně praktické tváří, avšak i když je v zadu "řemínek", dětem z nich věčně vypadávají nohy). Malé děti rády běhají, poznávají, prozkoumávají terén,.. jsou neustále v poklusu a i když zrovna nejsou a jde se "jen" na procházku, ve vláčku dětí někdy prostě dojde ke šlápnutí na cizí nohu, přišlápnutí či zakopnutí. I na toto a případně dopady má výběr obuvi vliv.
Gumáky
Gumáky jsou super v deštivých dnech, kdy jsou ulice plné kaluží, které většina dětí ráda prozkoumává (průchod kaluží, skok do kaluže, hra v kaluži, brouzdání v kaluži,...). Minimálně šlápnutí láká zřejmě většinu :). Vím, že tyto průzkumné mise mnoho rodičů nemá rádo, avšak pokud je po dešti tak nejen při pobytu v kolektivu, ale také při rodinné procházce jsou gumáky pro zvídavé děti ideální záležitostí. Dnes jsou na trhu navíc k dostání gumáky v různých provedeních - blikací, s možností utažení v horní části, širší, užší, s odolnou podrážkou, zateplené atd.
Tenisky/botasky
Zde bych zmínil pouze jediné... přiměřenost. Pokud máte tříleťáčka, klidně mu dejte tenisky na suchý zip. Pokud máte dítko, které se učí nebo již umí zavazovat tkaničky, klidně mu dejte s sebou do kolektivu boty na zavazování. Důležité je, aby šly boty dobře zapnout/rozepnout/zavázat/rozvázat. Více o výběru dětských botiček naleznete např. na youtube kanálu: Katka * My Irish Life *
Zimní obuv
Ideálně teplá, nepromokavá či naimpregnovaná. Děti Vám budou určitě vděčné, pokud vezmete v potaz i to, zda zimní kalhoty budou mít uvnitř boty či nikoliv. V mých očích je asi nejpohodlnější (pokud vyloženě nejdeme s dětmi sáňkovat či trávit ve sněhu hodiny) a nejpraktičtější variantou: kvalitní softshellové zimní kalhoty, funkční spodní prádlo a vyšší zimní bota (osobně nedám dopustit na sněhule). Sněhule jako takové drží nohu dále od studené země, mají protiskluzovou podrážku, jsou zateplené, dají se utáhnout dle libosti, jsou vyšší a dají se do nich dát nohavice, takže je po procházce nemá dítě mokré, špinavé a potrhané. Navíc v této zimní variantě se dítě mnohem lépe pohybuje.
Ať už bota jarní nebo
zimní, vždycky je dobré, když se dítě alespoň snaží o obutí sebe sama. No, a
když to zrovna nejde, vždy se najde někdo, kdo pomůže :). Vím, že ne vždy je
nálada a čas, avšak... nebojte se dětem důvěřovat, učit je, dát jim prostor, čas a trochu trpělivosti...
potom totiž bude moci vidět, jak dokáží být šikovné a uvidíte, že zvládnou opravdu ledacos :).
Konkrétnější tipy a další naleznete ve FB skupině: "Obyčejně neobyčejný prostor pro rodiče a děti".